ՓՄՁ Զարգացման Խորհրդի տարեվերջյան նիստ
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ նոյեմբերի 29-ին և դեկտեմբերի 5-ին տեղի են ունեցել Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի նիստերը: Փոխվարչապետի գլխավորությամբ գործող ՓՄՁ Զարգացման Խորհրդի մասնագիտական աջակցությամբ զբաղվում է ՎԶԵԲ-ի Հայաստանի ներդրումային խորհուրդը՝ Միացյալ Թագավորության կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» աջակցությամբ:
Նիստի ընթացքում կարևորվել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց տնտեսական գործունեության խթանմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը՝ ընդգծելով այս նպատակով պետական և մասնավոր հատվածի ջանքերի մեկտեղման անհրաժեշտությունը։ Մտքեր են փոխանակվել տեղահանված անձանց մասնագիտական վերապատրաստման ու զբաղվածության ապահովման համար անհրաժեշտ նախադրյալների վերաբերյալ։
Տնտեսավարողների կողմից բարձրորակ մասնագետների պատրաստման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաև կրթական ծրագրերի իրականացման համար սահմանված որոշ տեխնիկական պահանջների վերանայման հնարավորությանը։ Փոխվարչապետի հանձնարարականով այս մասով հետագա քննարկումներ են իրականացվելու համապատասխան գերատեսչությունների հետ` փոխհամաձայնեցված առաջարկությունների փաթեթ պատրաստելու նպատակով:
Օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերում էր փորձաքննության արդյունքների համաձայն երկակի նշանակության ապրանքներ չհանդիսացող ապրանքների արտահանման և ռազմական նշանակության ապրանք չհանդիսացող ապրանքների ներմուծման ժամանակ կրկնակի փորձաքննության անհրաժեշտությունը բացառելուն ուղղված կարգավորումների ներդրմանը, որի մասով կարևորվեց առավել ներառական ու լայնածավալ բարեփոխման անհրաժեշտությունը:
Գնման պայմանագրից ծագող դրամական պահանջի զիջման դիմաց ֆինանսավորման (ֆակտորինգի) պայմանագրի կնքման համար իրավակարգավորումների ներդրման մասով կար ընդհանուր կոնսենսուս: Այս մասով բարեփոխման նախագիծը կշրջանառվի Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից:

Highlights from the Annual SME Development Council Year-End Session
Under the leadership of Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan, the Small and Medium Business Development Council took place on November 29 and December 5.
The SME Development Council under the leadership of Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan receives professional support from EBRD-backed Investment Council of Armenia, which is supported by the UK Government's Good Governance Fund.
The session spotlighted initiatives to boost the economic activity of individuals displaced from Nagorno-Karabakh, emphasizing the imperative of a collaborative effort between the government and private sectors. Discussions focused on the prerequisites for professional training and employment opportunities for displaced persons.
Addressing the efforts of business leaders in training skilled professionals, there was a consideration of potential revisions to technical requirements for educational programs. Following the Deputy Prime Minister's recommendation, further discussions will be held with relevant departments to formulate a set of mutually agreed-upon recommendations.
The agenda proceeded to discuss regulations aimed at streamlining the examination process for the export of non-dual purpose goods and the import of non-military goods, thereby eliminating the need for double examination.
A consensus was reached on introducing legal regulations for concluding financing (factoring) contracts in exchange for the concession of a monetary claim arising from a purchase contract. The Ministry of Economy will circulate the reform project for review.