Աշխատանքային պայմանագրերի թվային հարթակի վերաբերյալ
ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի համաձայն 2026 թ. հունվարի 1-ից աշխատանքային հարաբերությունների ծագումը, փոփոխումը և դադարումն իրականացվում են թվային համակարգի միջոցով, ընդ որում աշխատանքային պայմանագիրը կրքվում է էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ` այդ թվային համակարգի միջոցով:
Այս կապակցությամբ առկա են հետևյալ խնդիրեները`
1. ՀՀ կառավարության 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ի N 2087-Ն որոշման համաձայն սահմանված է ՀՀ համապատասխան միջազգային պայմանագրերի ուժով աշխատանքի թույլտվություն ստանալու պահանջից ազատված օտարերկրացիներին տրամադրվող բնակության օրինականությունը հավաստող տեղեկանքի տրամադրման կարգը, որը տրամադրվում է հիմնականում ԵԱՏՄ քաղաքացիներին:
Կարգի համաձայն նշված տեղեկանքը ստանալու համար անհրաժեշտ է ներբեռնել աշխատանքային պայմանագրի լուսապատճենը, մինչդեռ նոր կարգավորման պայմաններում նման պայմանագիր կարող է կնքվել միայն թվային համակարգի միջոցով` էլեկտրոնային թվային ստորագորթյան գործածմամբ: Իր հերթին օտարերկրացու կողմից էլեկտրոնային թվային ստորագրության ստացում հնարավոր է բնակության օրինականությունը հավաստող տեղեկանքի առկայության դեպքում, ինչը ստեղծում է փակ շրջան: Խնդրի լուծման նպատակով առաջարկում ենք համապատասխան փոփոխություններ կատարել ՀՀ կառավարության 2012 թվականի ապրիլի 5-ի N 419-Ն և/կամ 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ի N 2087-Ն որոշման/այլ որոշումների մեջ:
2. ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող և ՀՀ տարածքից դուրս աշխատանքային պարտականությունները կատարող աշխատաողների դեպքում առաջանում է նրանց ՀՀ էլեկտրոնային թվային ստորագրություն ստանալու կարիք, ինչն առաջացնում է զգալի բարդություններ և ծախսեր: Այս մասով նախկինում ևս առաջարկել ենք սահմանել բացառություն և պայմանագրերի կնքումը թույլատրել պարզեցված ստորագրությամբ:

Regarding the digital platform for employment contracts
According to the Labour Code of the Republic of Armenia, starting from January 1, 2026, the establishment, modification, and termination of employment relations shall be carried out through a digital system, and employment contracts shall be signed with an electronic digital signature via that system.
In this regard, the following issues arise:
1. According to Decision No. 2087-N of the Government of the Republic of Armenia, dated December 16, 2021, the procedure for issuing a certificate confirming the legality of residence for foreigners exempted—under relevant international treaties of the Republic of Armenia—from the requirement to obtain a work permit is defined. This certificate is mainly issued to citizens of the EAEU.
According to the procedure, in order to obtain this certificate, it is necessary to upload a scanned copy of the employment contract. However, under the new regulation, such a contract can be concluded only through the digital system, using an electronic digital signature. At the same time, a foreigner can obtain an electronic digital signature only if they already possess a certificate confirming the legality of residence, which creates a closed loop. To resolve this issue, we propose introducing appropriate amendments to Government Decision No. 419-N of April 5, 2012 and/or Government Decision No. 2087-N of December 16, 2021, or other related decisions.
2. For employees who are not citizens of the Republic of Armenia and perform their work duties outside the territory of the Republic of Armenia, the requirement to obtain an Armenian electronic digital signature also arises, creating significant complications and expenses. In this regard, we have previously proposed establishing an exception and allowing employment contracts to be signed with a simplified signature.