Հարկ վճարողների ԱԱՀ դեբետային գումարների օգտագործման հնարավորություն, ովքեր անցել են հիմնական համակարգ, բայց չեն գրանցվել որպես ԱԱՀ վճարող
edv-odeyicisi-olmaq
ՀՕ-ի ներկայիս կարգավորումների համաձայն՝ հարկման այլընտրանքային համակարգից (շրջանառության հարկ, միկրոձեռնարկատիրություն) հիմնական համակարգ անցած, սակայն որպես ԱԱՀ վճարող հաշվառվելու մասին դիմումը չներկայացրած հարկ վճարողները իրավունք չունեն օգտագործելու ԱԱՀ-ի դեբետային գումարները։ Օրենքի ուժով ԱԱՀ վճարող դառնալով հանդերձ, այդ հարկ վճարողների համար առաջանում է ԱԱՀ-ի մասով պարտավորություն, սակայն իրենց ձեռքբերումների մեջ ներառված ԱԱՀ-ի գումարները հնարավոր չի լինում օգտագործել։
Ենթախորհրդի նիստի ընթացքում առաջարկվելու է հնարավորություն տալ նշված դեպքերում օգտագործել ԱԱՀ-ի դեբետային գումարները (այն ԱԱՀ-ն, որը ներառված է ձեռքբերվող ապրանքի, աշխատանքի կամ ծառայության գնի մեջ)։

Allow taxpayers who moved to the general taxation system without VAT registration to use their VAT debit amounts
edv-odeyicisi-olmaq
According to the current provisions of the Tax Code, taxpayers who have moved from the alternative taxation system (turnover tax, micro-entrepreneurship) to the general taxation system, but have not submitted an application to be registered as VAT payers, are not entitled to use their VAT debit amounts. Although, by law, they become VAT payers, these taxpayers incur a VAT liability, yet they are unable to utilize the VAT amounts included in their acquisitions.
It is proposed to allow, in the mentioned cases, the use of VAT debit amounts (i.e., the VAT included in the price of the goods, work, or services being acquired).