Ապրանքի ծագման երկրի սերտիֆիկատի և փորձաքննության ակտի ստացման գործընթացների օպտիմիզացում
Ղեկավարվելով «Մաքսային կարգավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 65-րդ հոդվածի 4-րդ մասով և «Առևտրաարդյունաբերական պալատների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 6-րդ հոդվածի «է» կետով՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշում է.
1. Հայաստանի Հանրապետությունից արտահանվող ապրանքների ծագման երկրի որոշման և ապրանքներին տրամադրվող՝ արտոնյալ ծագման կարգավիճակը հաստատող վկայականների կամ հավաստագրերի տրամադրման Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնի իրավասությունները վերապահել Հայաստանի Հանրապետության առևտրաարդյունաբերական պալատին:
2. Սահմանել, որ Հայաստանի Հանրապետության ապրանքների ծագման երկրի վկայականների և հավաստագրերի տրամադրման ընդհանուր վերահսկողությունը վերապահվում է Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարությանը:
3. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2010 թվականի դեկտեմբերի 30-ի «Ապրանքի ծագման երկրի հավաստագրի տրամադրման և փորձաքննության անցկացման կարգը հաստատելու, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2000 թվականի դեկտեմբերի 31-ի N 895 որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2001 թվականի դեկտեմբերի 24-ի N 1246 որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» N 1772-Ն որոշման մեջ կատարել հետևյալ փոփոխությունները՝
1) որոշման նախաբանում «Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքի 158-րդ հոդվածի 4-րդ կետին» բառերը փոխարինել «Մաքսային կարգավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 65-րդ հոդվածի 5-րդ մասին» բառերով.
2) որոշման ամբողջ տեքստում «ԱՏԳ ԱԱ» հապավումը փոխարինել «ԵԱՏՄ ԱՏԳ ԱԱ» հապավումով.
3) որոշման հավելվածի՝
ա. 6-րդ կետում «Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքի» բառերը փոխարինել «Մաքսային կարգավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի» բառերով,
բ. 10.1-ին կետի 1-ին ենթակետում «Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքի 160-րդ հոդվածով» բառերը փոխարինել «Մաքսային կարգավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 67-րդ հոդվածով» բառերով,
գ. 25-րդ կետի 3-րդ ենթակետում «Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքով» բառերը փոխարինել «Մաքսային կարգավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով» բառերով:

Simplification of the procedures of the country of origin certificate issuance and testing act acquisition
Guided by Article 65, Part 4 of the Law of the Republic of Armenia "On Customs Regulation" and Clause "g" of Article 6 of the Law of the Republic of Armenia "On Chambers of Commerce and Industry", the Government of the Republic of Armenia decides:
1. To assign the powers of the authorized body of the Republic of Armenia government to the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Armenia to determine the country of origin of goods exported from the Republic of Armenia and to issue certificates or certificates confirming the status of privileged origin for the goods.
2. To establish that the general supervision of the issuance of certificates and certificates of the country of origin of goods of the Republic of Armenia is reserved to the Ministry of Economy of the Republic of Armenia.
3. On December 30, 2010, of the Government of the Republic of Armenia, "To approve the procedure for issuing the certificate of the country of origin of the product and to approve the procedure for conducting the examination, to make changes in the decision of the Government of the Republic of Armenia N 895 of December 31, 2000, and N 1246 of the Government of the Republic of Armenia of December 24, 2001 to make the following changes in Decision No. 1772:
1) in the preamble of the decision, replace the words "Article 158, Clause 4 of the Customs Code of the Republic of Armenia" with the words "Article 65, Part 5 of the Law of the Republic of Armenia on Customs Regulation";
2) in the entire text of the decision, replace the abbreviation "ATG AA" with the abbreviation "EATM ATG AA".
3) to the annex to the decision:
a. In point 6, replace the words "Customs Code of the Republic of Armenia" with the words "Law of the Republic of Armenia on Customs Regulation",
b. In clause 10.1, subparagraph 1, replace the words "Article 160 of the Customs Code of the Republic of Armenia" with the words "Article 67 of the Law of the Republic of Armenia on Customs Regulation",
c. In paragraph 25, subparagraph 3, replace the words "according to the Customs Code of the Republic of Armenia" with the words "according to the Law of the Republic of Armenia on Customs Regulation".