ՍՊԸների մասին օրենքի բարեփոխում
«Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» օրենքն (այսուհետ` Օրենք) ընդունվել է 2001 թվականին և տարիների ընթացքում ի հայտ են եկել մի շարք տեխնիկական խնդիրներ, որոնք գործնականում անհարկի բարդացնում են ՍՊԸ-ների գործունեությունը, չեն ապահովում հարաբերությունների ճկունության անհրաժեշտ մակարդակ և երբեմն այլևս չեն արտահայտում գործարար պրակտիկայի իրականությունը: Ստորև հակիրճ ներկայացվում են այդ խնդիրերը և դրանց առաջարկվող լուծումները
1. Խնդիր. Օրենքի համաձայն ՍՊԸ հիմնադրել ցանկացող անձինք կնքում են այդ մասին պայմանագիր: Գործնականում նման պայմանագրերի կնքումը տեղի է ունենում հազվադեպ և հիմնադիրները իրենց համաձայնությունները ձևակերպում են հիմնադիր ժողովի արձանագրությամբ:
Առաջարկ. ՍՊԸ հիմնադրման մասին պայմանագրի կնքումը դարձնել կամավոր` հաշվի առնելով որ արդեն իսկ արձանագրությամբ համաձայնությունները ձևակերպվում են:
2. Խնդիր. Օրենքի համաձայն ՍՊԸ կանոնադրությունը պետք է պարունակի տեղեկություններ ընկերության մասնակիցների մասին: Գործնականում դա հանգեցնում է իրավիճակի, երբ օրինակ բաժնեմաս օտարելու ժամանակ, պետք է ամեն անգամ փոփոխել կանոնադրություն և տանել գրանցել ամեն անգամ պետ ռեգիստրում: Արդյունքում առաջանում է անհարկի վարչարարական բեռ և ընդհանուր ժողով գումարելու կարիք:
Առաջարկ. Վերացնել կանոնադրության մեջ մասնակիցների մասին տեղեկություններ ներառելու պահանջը` այդ տեղեկատվությունը ներկայացնելով հիմնադրման որոշման մեջ և հետագայում փոփոխել մասնակիցների ռեեստրում փոփոխություններ կատարելով:
3.Խնդիր. ՍՊԸ մասնակիցները հաճախ ցանկանում են միմյանց միջև իրենց իրավունքների իրականացման և (կամ) բաժնեմասի նկատմամբ իրավունքների իրականացման առանձնահատկությունների մասին պայմանագրեր կնքել, ինչն օրենքով կարգավորված չէ: Օրինակ, պատկերացնենք ինժեներական ընկերություն է, մասնակիցներից մեկը ինժեներ է, մնացածը ոլորտի հետ կապ չունեցող ներդրող, ուզում են համաձայնագիր կնքեն, որ ինժեներական հարցերով որոշումների կայացման ժամանակ միշտ կքվեարկեն ինժեներ-մասնակցի որոշման համահունչ:
Առաջարկ. Հստակ սահմանել, որ ՍՊԸ մասնակիցները կարող են կնքել նման համաձայնագիր` սահմանելով դրա առարկան, կնքման կարգը և հետևանքները:
4.Խնդիր. Միակ մասնակցի կողմից բաժնեմասի օտարման դեպքում երբեմն անհրաժեշտ է կայացնել միակ մասնակցի լրացուցիչ որոշում` ընկերության նախապատվության իրավունք չիրականացնելու մասին:
Առաջարկ. Սահմանել, որ նման որոշում չի պահանջվում:
5.Խնդիր. Բաժնեմասի գրավադրման (բաժնեմասը կարող է գրավադրվել, երբ բոլոր բաժնետերերը համաձայնություն տվել են) մասին Օրենքի կարգավորումներն անհարկի խոչնդոտում են բաժնեմասի գրավադրումը, դրա նկատմամաբ առանց դատարան դիմելու բռնագանձում տարածելու հնարավորությունը:
Առաջարկ. Սահմանել, որ.
Ա. գրավադրված բաժնեմասի վրա կարող է բռնագանձում տարածվել այլ գույքից անկախ` ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքին համահունչ,
Բ. Այլ մասնակիցները կարող են նախապես` բաժնեմասի գրավադրման պահին հրաժարվել նախապատվության իրավունքից,
Գ. Սահմանել գրավադրված բաժնեմասի բռնագանձման դեպքում դրա նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոխանցման գրանցման ընթացակարգեր:
6. Խնդիր. Օրենքը սահմանում է, որ եթե երկրորդ կամ յուրաքանչյուր հաջորդ ֆինանսական տարվա ավարտից հետո ՍՊԸ զուտ ակտիվների արժեքը կազմում է բացասական մեծություն, ընկերությունը ենթակա է լուծարման, ինչը համահունչ չէ շատ ընկերությունների գործունեության տնտեսական տրամաբանությանը:
Առաջարկ. Լուծարման պահանջը վերանայել` սահմանել ավելի ճկուն կարգավորումներ:
7․ Խնդիր. Հստակ սահմանված չէ կանոնադրությամբ ՍՊԸ այլ մարմինների ստեղծման հնարավորություն:
Առաջարկ. Օրենքով սահմանել նման հնարավորություն:
8. Խնդիր. Օրենքը չի նախատեսում խորհրդին ընդհանուր ժողովի լիազորությունների վերապահման հնարավորություն:
9.Խնդիր. Նախատեսված չէ մասնակիցների համար հնարավորություն միաձաին կայացնելու ժողովի իրավասությանը վերապահված հարցերով որոշումներ` առանց ժողով գումարելու, ինչն առաջացնում է ժողովի գումարման համար լրացուցիչ գործողությունների կատարման անհրաժեշտություն և անհարկի ձգձգումներ:
10.Խնդիր. Տնօրենի նշանակման և լիազորությունների դադարեցման հետ կապված իրավահարաբերությունները հստակ կարգավորված չեն օրենքով, հստակ սահմանված չեն ընդհանուր ժողովի կողմից տնօրենի լիազորությունների դադարեցման կարգը և հիմքերը, նման դադարեցման աշխատանքային-իրավական հետևանքները, տնօրենի կողմից իր ցանկությամբ լիազորությունների դադարման գործուն ընթացակարգերը: Նշվածի արդյունքում ստեղծվում է իրավիճակ, երբ անձը, որը չի ցանկանում շարունակել իր գործունեությունը որպես իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավար զրկված է իր այդ կարգավիճակը իր կամաարտահայտությամբ դադարեցնելու գործուն հնարավորություններից:
Առաջարկ. Հստակ սահմանելով, որ
Ա. ժողովն իրավունք ունի ցանկացած ժամանակ դադարեցնել ընկերության գործադիր մարմնի լիազորությունները` լուծելով աշխատանքային պայմանագիրը առանց դրա համար հիմք հանդիսացող հանգամանքների մատնանշման:
Գ. Տնօրենին վճարում է արձակման նպաստ` ոչ պակաս քան նրա 2 ամսվա միջին աշխատավարձի չափով:
Դ. Տնօրենն իրավունք ունի դիմել ժողովին` իր լիազորությունները դադարեցնելու պահանջով` իսկ 1-ամսյա ժամկետում այդ որոշումը չկայացնելու դեպքում` ինքնուրույն դիմել ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց ռեգիստրի գործակալություն:
Ե. Թույլատրել կանոնադրությամբ նախատեսել մի քանի տնօրենների և/կամ տնօրենի լիազորությունները ժամանակավոր կատարող անձի նշանակման հնարավորություն:

Limited Liability Company Reform
The Law "On Limited Liability Companies" (hereinafter referred to as the Law) was adopted in 2001 and over the years a number of technical problems have appeared, which in practice unnecessarily complicate the operation of LLCs, do not provide the necessary level of flexibility of relations and sometimes no longer express business the reality of practice. These problems and their proposed solutions are briefly presented below:
1. Problem. According to the law, persons wishing to establish an LLC sign a contract to that effect.
Reform: Make the conclusion of the contract on the establishment of LLC voluntary, taking into account that the agreements are already formalized in the protocol.
2. Problem. According to the law, the LLC charter must contain information about the company's participants. In practice, this leads to a situation where, for example, when a share is sold, the charter must be changed and registered in the general register every time. As a result, there is an unnecessary administrative burden and the need to convene a general meeting.
Reform: Eliminate the requirement to include information about participants in the articles of incorporation by submitting that information in the founding resolution and further amend by making changes to the register of participants.
3. Problem. LLC participants often want to sign agreements with each other about the exercise of their rights and (or) the specifics of the exercise of rights to the share, which is not regulated by law. sign that they will always vote in accordance with the decision of the engineer-participant when making decisions on engineering matters.
Reform: Clearly define that LLC participants can enter into such an agreement, defining its subject matter, the procedure for concluding it, and its consequences.
4. Problem. In case of alienation of the share by the sole participant, it is sometimes necessary to make an additional decision of the sole participant to exercise the right of preference of the company.
Reform: Determine that no such determination is required.
5. Problem: The provisions of the Law on the pledging of shares (the share can be pledged when all shareholders have given their consent) unnecessarily hinder the pledging of shares and the possibility of confiscation without going to court.
Reform: Define that. A. confiscation may be extended to the pledged share independently of other property, in accordance with the Civil Code of the Republic of Armenia, B. Other participants may in advance, at the time of pledge of the share, waive the right of preference, C. Establish registration procedures for the transfer of the ownership right to the pledged share in case of confiscation.
6. Problem: The law stipulates that if after the end of the second or every subsequent fiscal year, the net assets of the LLC are negative, the company is subject to liquidation, which is not consistent with the economic logic of many companies.
Reform: Review the liquidation requirement to establish more flexible regulations.
7. Problem: The possibility of creating other LLC bodies is not clearly defined by the charter.
Reform: Establish such an opportunity by law.
8. Problem: The law does not provide for the possibility of assigning the powers of the general meeting to the council.
9. Problem: It is not planned for the participants to unanimously make decisions on issues within the authority of the meeting without convening a meeting, which causes the need to perform additional actions for convening the meeting and unnecessary delays.
10. Problem: The legal relations related to the appointment and termination of powers of the director are not clearly regulated by the law, the procedure and grounds for the termination of the director's powers by the general meeting, the labor-legal consequences of such termination, the effective procedures for the termination of the powers by the director at his will, are created as a result of the above , which does not want to continue its activities as the head of the executive body of a legal entity, is deprived of the effective possibilities to terminate this status by its expression of will.
Reform: Clearly defining that: A. the meeting has the right to terminate the powers of the executive body of the company at any time by terminating the employment contract without indicating the circumstances that are the basis for it. C. Pays the director a severance pay in the amount of not less than his 2-month average salary. D. The director has the right to apply to the meeting with the request to terminate his powers, and in case of failure to make such a decision within 1 month, to independently apply to the Agency of the Register of Legal Entities of the RA Ministry of Internal Affairs.