Հարկային օրենսգրքում փոփոխությունների փաթեթ` բիզնեսի կողմից ԲՈւՀ-երին, միջին մասնագիտական և հանրակրթական հաստատություններին նվիրատվությունների ծավալը
Կարգավորման նպատակը կրթության, գիտության ոլորտներում ոչ պետական միջոցների հաշվին իրականացվող ներդրումների աճն է, կրթություն (գիտություն) – բիզնես կապի ամրապնդումը, ինչպես նաև պետության համար առաջնային նշանակություն ունեցող հիմնադրամներին իրականացվող նվիրատվությունների խրախուսումը:
Նախագծով առաջարկվում է ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ իրականացնելու միջոցով հնարավորություն տալ շահութահարկ վճարողներին` իրենց համախառն եկամտի մինչև 2.5%-ի չափով հանրակրթական դպրոցներին, ԲՈՒՀ-երին և նախնական մասնագիտական (արհեստագործական), միջին մասնագիտական կրթական հաստատություններին իրականացված նվիրատվությունները նվազեցնել շահութահարկով հարկման բազայից:
Նույն մոտեցումը առաջարկվում է կիրառել նաև Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին իրականացվող նվիրատվությունների մասով:
Առաջարկի համար որպես հիմք ուսումնասիրվել է նաև միջազգային փորձը, որը փաստում է, որ բազմաթիվ երկրներ առավել նպաստավոր պայմաններ են ստեղծել նվիրատվությունների համար, քան Հայաստանը: Մասնավորապես`
Վրաստանում[1] հանրային իրավունքի իրավաբանական անձանց (պետական դպրոցներ, գիտահետազոտական ինստիտուտներ, ԲՈւՀ-եր, միջին մասնագիտական հաստատություններ) ապրանքների և ծառայությունների անհատույց մատակարարումը (տրամադրումը) ազատվում է շահութահարկից:
ԱՄՆ-ում[2] կազմակերպությունները և ֆիզիկական անձինք կարող են իրենց հարկման բազան նվազեցնել գիտական, կրթական, բարեգործական և մի շարք այլ հաստատություններին իրականացված նվիրատվությունների գումարի, բայց ոչ ավելի քան հարկվող շահույթի 10%-ի չափով: Ընդ որում, նշված շեմից ավել իրականացված նվիրատվությունները կարող են նվազեցվել` ի հաշիվ հաջորդող 5 տարիների թույլատրելի չափի:
Ֆինլանդիայում կազմակերպությունների կողմից մինչև 250.000 եվրոյի չափով նվիրատվությունները Եվրոպական Տնտեսական Տարածքի որոշ համալսարանների նվազեցվում են հարկվող շահույթից:
Գերմանիայում ոչ առևտրային կազմակերպություններին իրականացված նվիրատվությունների գումարները նվազեցվում են հարկվող շահույթից` մինչև 20%-ի չափով:
Իտալիայում դպրոցներին, համալսարաններին և գիտական հետազոտությունների նպատակով նվիրատվությունների համար սահմանված են հարկային արտոնություններ` մինչև հարկվող շահույթի 10%-ի չափով:
Բուլղարիայում նախակրթարաններին, կրթական և գիտական հաստատություններին իրականացված նվիրատվությունների գումարները նվազեցվում են հարկվող շահույթից` մինչև 10%-ի չափով[3]:
Ռուսաստանի հարկային օրենսգրքում իրականացված փոփոխությունների համաձայն` 2023թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտնում դրույթներ` համաձայն որոնց ՌԴ սուբյեկտների կողմից ընդունված օրենքների հիման վրա կարող է սահմանվել, որ հարկ վճարողներն իրավունք ունեն կրթական կազմակերպություններին անհատույց փոխանցված գույքի (դրամական միջոցների) արժեքի մինչև 100%-ի չափով նվազեցնել այդ սուբյեկտների բյուջե փոխանցվող շահութահարկի գումարները[4]:
Միաժամանակ, գույքի և դրամական միջոցների անհատույց տրամադրումը պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող ոչ առևտրային կրթական կամ գիտական հաստատություններին, ազատվում է ԱԱՀ-ից[5]:
Վերը նշված երկրներից բացի առևտրային կազմակերպությունների կողմից նվիրատվությունները խրախուսող հարկային արտոնություններ են կիրառվում նաև հետևյալ երկրներում` Ավստրալիա, Արգենտինա, Ավստրիա, Բելգիա, Կանադա, Չիլի, Չեխիա, Էստոնիա, Հունաստան, Հունգարիա, Հնդկաստան, Ինդոնեզիա, Իռլանդիա, Ճապոնիա, Լատվիա, Լիտվա, Լյուքսեմբուրգ, Մալթա, Նիդերլանդներ, Նոր Զելանդիա, Նորվեգիա, Պորտուգալիա, Ռումինիա, Սինգապուր, Սլովենիա, Հարավաֆրիկյան Հանրապետություն, Շվեյցարիա, Միացյալ Թագավորություն, Կոլումբիա, Իսրայել, Սլովակիա: Նշված երկրներում, որպես կանոն, շահութահարկի բազայից նվազեցման թույլատրելի չափն էապես մեծ է Հայաստանում գործող չափից` պայմանով, որ նվիրատվություններն իրականացվեն որոշակի չափանիշների բավարարող բարեգործական կամ այլ հանրային բարիք ստեղծող կազմակերպությունների: Օրինակ` Սլովակիայում հարկվող շահույթից կարող է նվազեցվել բարեգործության նպատակով իրականացված ծախսերի մինչև 2%, Չեխիայում` 5%, Իտալիայում, Ավստրիայում, Իսպանիայում, Վրաստանում[6]` 10%, Գերմանիայում և Շվեյցարիայում` 20%, Նիդերլանդներում` 50%, Իռլանդիայում, ՄԹ-ում և Ավստրալիայում` 100%[7],7:
Ֆրանսիայում կազմակերպությունները կարող են իրենց շահութահարկը նվազեցնել բարեգործության գումարի մինչև 60%-ի չափով, բայց ոչ ավել քան տարեկան հասույթի 0.5%-ը[8]: Արգենտինայում բարեգործության գումարը կարող է նվազեցվել մինչև հասույթի 5%-ի չափով: Մեքսիկայում կազմակերպությունները մասնավոր բարեգործական և պետական հաստատություններին իրականացվող նվիրատվությունների գումարները կարող են նվազեցնել ընթացիկ տարվա հարկման բազայից` նախորդ տարվա հասույթի մինչև 7%-ի չափով[9]:

Changes in the Tax Code aimed at increasing the volume of donations from businesses to higher education institutions,vocational, public institutions
The amendments propose changes in the RA Tax Code to enable the profit tax payers to deduct the donations made to state public schools, universities and pre-vocational (craftsmanship), secondary vocational education institutions in the amount of up to 2.5% of their gross income (as opposed to 0.25%) from the tax base with profit tax. The same approach is proposed to be applied to donations to the Military Servicemen's Insurance Fund. The international experience was also studied as a basis for the proposal, which proves that many countries have created more favorable conditions for donations than Armenia. In Georgia, the free supply (provision) of goods and services by legal entities under public law (state schools, research institutes, HEIs, secondary professional institutions) is exempt from profit tax. In the US, organizations and individuals can reduce their tax base by the amount of donations made to scientific, educational, charitable and a number of other institutions, but not more than 10% of the taxable profit at the expense of the allowable amount for the following 5 years. In Finland, donations by organizations of up to EUR 250,000 to certain universities in the European Economic Area are deductible from taxable profits. Donations made to non-profit organizations in Germany are deducted from taxable profits up to 20%.In Italy, donations to schools, universities and scientific research are subject to tax exemptions of up to 10% of taxable profits. Donations made to preschools, educational and scientific institutions in Bulgaria are deducted from the taxable profit in the amount of up to 10%. According to the changes implemented in the Russian Tax Code in 2023. From January 1, provisions will come into force according to which, on the basis of the laws adopted by the subjects of the Russian Federation, it may be established that taxpayers have the right to reduce the profit tax transferred to the budget of these subjects by up to 100% of the value of the property (funds) transferred free of charge to educational organizations. the amounts. At the same time, free provision of property and funds to non-profit educational or scientific institutions owned by the state or community is exempted from VAT. In addition to the countries mentioned above, tax incentives encouraging donations by commercial organizations are also applied in the following countries: Australia, Argentina, Austria, Belgium, Canada, Chile, Czech Republic, Estonia, Greece, Hungary, India, Indonesia, Ireland, Japan, Latvia, Lithuania, Luxembourg , Malta, Netherlands, New Zealand, Norway, Portugal, Romania, Singapore, Slovenia, Republic of South Africa, Switzerland, United Kingdom, Colombia, Israel, Slovakia In these countries, as a rule, the allowable amount of deduction from the profit tax base is significantly greater than the amount applicable in Armenia, provided that the donations are made to charitable or other public good organizations that meet certain criteria. For example, up to 2% of charitable expenses can be deducted from taxable profits in Slovakia, in the Czech Republic: 5%, in Italy, Austria, Spain, Georgia - 10%, in Germany and Switzerland - 20%, in the Netherlands - 50%, in Ireland, UK and Australia - 100%, 7.In France, organizations can deduct up to 60% of their charitable contributions, but not more than 0.5% of their annual income. In Argentina, they can deduct up to 5% of their income amounts can be reduced from the current year's tax base in the amount of up to 7% of the previous year's income.