Բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավման աջակցության ծրագիր բիզնեսի համար
Այն գործատուները, որոնք կներգրավեն բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ (ԲՈՈՒՄ), կարող են դիմել ԲՈՈՒՄ-ին վճարվող աշխատավարձի 20%-ից ընդհուպ մինչև 70% պետական սուբսիդավորմանը։ Նախագծի նպատակն է բարձրացնել գործող ընկերությունների արտադրողականությունը երկու հիմնական միջոցներով՝ աջակցել տնտեսավարողներին ներգրավել բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների, և խթանել գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական գործունեությունը։
Ով կարող է դիմել․
բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավման աջակցության համար կարող են դիմել առևտրային և ոչ առևտրային կազմակերպությունները, որոնք դիմելու պահին նախորդող 12 ամսվա ընթացքում ներգրավել են բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների (ԲՈՈՒՄ)։
ԲՈՈՒՄ է համարվում այն մասնագետը, ով ծրագրին դիմելու պահին նախորդող 30 ամսից առնվազն 12-ը ապրել է Հայաստանից դուրս և բավարարում է հետևյալ պայմաններից գոնե մեկին՝
● ավարտել է ծրագրին դիմելու տարում հրապարակված QS World University Rankings համաշխարհային համալսարանների վարկանիշի առաջատար 400 ԲՈՒՀ-երից որևէ մեկը և ստացել է բակալավրի, մասգիստրոսի և/կամ դոկտորի որակավորում/աստիճան, կամ
● ունի նվազագույնը 10 տարվա աշխատանքային փորձ Forbes, Fortune, HeadHunter, NIFTY, Dow Jones, FTSE, S&P, SSE Composite, SZSE, KOSPI, KOSDAQ, BSE SENSEX, NSE of India, BOVESPA, IBrX, ITEL, Nikkei, TOPIX, DAX, MDAX, MOEX Russia ինդեքսներում ներառված աշխարհում առաջատար ընկերություններից որևէ մեկում:
Աջակցության չափը․
● Բակալավրի, մագիստրոսի կոչում ունեցող, կամ առաջատար արտասահմանյան ընկերություններից որևէ մեկում առնվազն 10 տարվա փորձ ունեցող ԲՈՈՒՄ-երի ներգրավման դեպքում կազմակերպությանը կփոխհատուցվի վճարված աշխատավարձի 20%-ը, սակայն ոչ ավելի քան ամսական 1 000 000 ՀՀ դրամ:
● QS World University Rankings համաշխարհային համալսարանների վարկանիշի առաջատար 400 ԲՈՒՀ-երից որևէ մեկից դոկտորական աստիճան ունեցող ԲՈՈՒՄ-երի ներգրավման դեպքում կազմակերպությանը կփոխատուցվի վճարված աշխատավարձերի 50%-ը, սակայն ոչ ավելի քան ամսական 1 500 000 ՀՀ դրամը,
● QS World University Rankings համաշխարհային համալսարանների վարկանիշի առաջատար 400 ԲՈՒՀ-երից որևէ մեկից դոկտորական աստիճան ունեցող ԲՈՈՒՄ-երի ՀՀ ԲՈՒՀ-երում դասավանդելու դեպքում համալսարանին կփոխհատուցվի աշխատավարձի 70%-ը, սակայն ոչ ավելի քան գումարային ամսական 2 000 000 ՀՀ դրամը:
Փոխհատուցման կարգը․ Փոխհատուցումները փոխանցվում են տնտեսավարողների դիմումներում նշված բանկային հաշիվներին` մինչև յուրաքանչյուր եռամսյակի ավարտին հաջորդող 15 օրվա ընթացքում: Փոխհատուցումները տրամադրվում են դիմումի հաստատումից սկսած իրար հաջորդող 36 ամիսների համար։ Աջակցությունը տրամադրվում է այն պայմանով, որ աջակցության համար դիմելուն նախորդող առնվազն 2 ամսվա (անընդմեջ) ընթացքում ԲՈՈՒՄ-ը հանդիսացել է տվյալ տնտեսավարողի աշխատակից: Հայտադիմումները պետք է լրացնել և ուղարկել ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարություն։

Assistance program for SMEs to attract highly qualified specialists
Those employers who will attract highly qualified specialists (HQS) can apply for state subsidy from 10% to 50% of the salary paid to the HQS. The goal of the program is to increase the productivity of existing companies by two main means: to support businesses to attract highly qualified specialists, and to promote scientific research and experimental construction activities.
Who can apply?
Commercial and non-commercial organizations that have recruited highly qualified specialists (HQS) during the 12 months prior to the time of application can apply for assistance in attracting highly qualified specialists.
HQS is considered a specialist who has lived outside of Armenia for at least 12 of the 30 months prior to applying to the program and meets at least one of the following conditions:
● graduated from any of the top 400 universities in the QS World University Rankings published in the year of application and received a bachelor's, master's and/or doctorate qualification/degree.
● has a minimum of 10 years of work experience in Forbes, Fortune, HeadHunter, NIFTY, Dow Jones, FTSE, S&P, SSE Composite, SZSE, KOSPI, KOSDAQ, BSE SENSEX, NSE of India, BOVESPA, IBrX, ITEL, Nikkei, TOPIX, DAX, In any of the world's leading companies included in MDAX, MOEX Russia indices.
Amount of support:
● In case of involvement of BOUMs with a bachelor's degree, a master's degree, or at least 10 years of experience in any of the leading foreign companies, the organization will be reimbursed 10% of the paid salary, but not more than AMD 1,000,000 per month.
● 30% of the paid salaries will be transferred to the organization, but not more than AMD 1,500,000 per month, in the event of the involvement of BOMs with doctoral degrees from any of the top 400 universities in the QS World University Rankings.
● 50% of the salary will be reimbursed to the university, but not more than AMD 2,000,000 per month, in case of teaching in RA universities of BOMs with a doctorate degree from any of the leading 400 universities of the QS World University Rankings.
How to apply:
Check your eligibility here: https://tinyurl.com/3cs7bn72
Sign an employment contract with a specialist. After two months, submit an application with the following documents:
Copy of the specialist’s passport
Copy of the employment contract
Documents confirming the relevant qualification
Send the package to: [email protected]
The deadline to apply is August 15, 2025.
Compensation procedure: Reimbursements are transferred to the bank accounts specified in the businessmen's applications within 15 days after the end of each quarter. Compensations are provided for 36 consecutive months starting from the approval of the application. Support is provided under the condition that BOUM has been an employee of the given economic operator for at least 2 (consecutive) months prior to applying for support. The applications must be completed and sent to the RA Ministry of Economy.