Բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավման աջակցության ծրագիր բիզնեսի համար․ ՓՄՁ Զարգացման ենթախորհրդի նիստ
Օգոստոսի 2-ին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանի գլխավորությամբ և Հայաստանի ներդրումային խորհրդի համակարգմամբ օգոստոսի 2-ին կայացել է փոխվարչապետին կից ՓՄՁ զարգացման ենթախորհրդի հերթական նիստը։
Ռաֆայել Գևորգյանը նշել է, որ ՀՀ Կառավարության ծրագրով նախատեսված է ապահովել համախառն գործոնային արտադրողականության տարեկան առնվազն 5% աճ և այդ նպատակին հասնելու համար իրականացվում են մի շարք միջոցառումներ` ներառյալ նպատակային վարկերի/լիզինգի տոկոսադրույքի սուբսիդավորման ձևով: Չնայած գործող ծրագրերի արդյունավետությանը` դրանք բավարար չեն նախատեսված արդյունքին հասնելու համար: Հաշվի առնելով Հայաստանում գործող ՓՄՁ-ների ցածր արտադրողականությունը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրով, ինչպես նաև 2021 թվականի նոյեմբերի 18-ի N1902-L որոշման Հավելված N1-ով նախատեսված են «2.1 Ռազմավարական և առաջնահերթ ոլորտներում տեխնոլոգիական արդիականացում և բիզնես պրոցեսների օպտիմալացում», «2.2 Աշխատաաշուկայում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավում տեղական ընկերություններում» գործողությունները` նիստի օրակարգում ընդգրվել է 2020 թվականի մարտի 26-ի «Տնտեսության արդիականացման միջոցառումը հաստատելու մասին» N 355-Լ որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու հարցը։
Մասնավորապես, Հայաստանի ներդրումային խորհրդի ղեկավար` Հովսեփ Պատվականյանը, ներկայացրեց ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ մշակած նախագիծը, որով առաջարկվում են փոխհատուցման մոդելներ, ընդհուպ մինչեւ կապիտալ ծախսերի 50% փոխհատուցում այն տնտեսվարողների համար, որոնք ՀՀ գիտահետազոտական ինստիտուտներից, ԲՈՒՀ-երից որևէ մեկի հետ համատեղ վերջինիս տարածքում կստեղծեն և կգործարկեն միջազգային ճանաչված սերտիֆիկացիայով լաբորատորիաներ: Նշված լաբորատորիաների միջոցով ծառայություններ կմատուցվեն թե' տվյալ տնտեսվարողներին, թե այլ անձանց: Նախագծի երկրորդ հավելվածով առաջարկվում է փոխհատուցում տրամադրել այն տնտեսվարողներին, որոնք իրենց աշխատանքներում կներգրավեն բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների (ԲՈՈՒՄ), ովքեր վերջին 12 ամսվա ընթացքում չեն բնակվել Հայաստանում: Նախագծով ԲՈՈՒՄ սահմանումը առաջարկվում է տալ, որպես մասնագետ, ով կամ ավարտել է QS համաշխարհային համալսարանների վարկանիշի առաջատար 400 համալսարններից որևէ մեկը և/կամ ունի առնվազն 10 տարվա աշխատանքային փորձ միջազգային ինդեքսներում տեղ գտած որևէ ընկերությունում: Փոխհատուցման չափը կարող է հասնել ընդհուպ մինչև աշխատավարձի 70%-ը, բայց ոչ ավել, քան 2,000,000 դրամ, եթե ԲՈՈՒՄ-ը ունի դոկտորական գիտական աստիճան և հիմնական աշխատանքին զուգընթաց դասաավանդում է նաև ՀՀ ԲՈՒՀ-երից որևէ մեկում:
Նախագիծը ներառվել է ՀՀ Կառավարության նիստի օրակարգում:
Հայաստանի ներդրումային խորհուրդը աջակցվում է ՎԶԵԲ-ի կողմից և ֆինանսավորվում է Միացյալ Թագավորության Կառավարության Լավ կառավարման հիմնադրամի (GGF) կողմից:

On August 2, with coordination of IC Armenia and under the leadership of the RA Deputy Minister of Economy, Rafayel Gevorgyan the 11th session of the SME Development Sub-Council took place.
Rafayel Gevorgyan noted that RA Government plans to ensure an annual growth of gross factor productivity of at least 5%, and in order to achieve this indicator, a number of measures are being implemented, including targeted loans/leasing mechanisms and interest rate subsidies. Though these ongoing programs are quite effective, still this is not enough to achieve the intended end results. Considering the low level of productivity of SMEs operating in Armenia, as well as the Government plan for 2021-2026, as well as Appendix N1 of the decision N1902-L of November 18, 2021, the actions "2.1 Technological modernization and optimization of business processes in strategic and priority areas", "2.2 Involvement of highly skilled specialists in the labor market in local companies" are included in the agenda of the session in the highlight of issue of making changes in the decision N 355-L of March 26, 2020 "On approving the measure of modernization of the economy".
Hovsep Patvakanyan, the Head of the Investment Council of Armenia, presented the project jointly developed with the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, which suggests compensation models of up to 50% compensation of capital costs for those entrepreneurs who jointly with any of the RA scientific research institutes, higher education institutions will create and operate laboratories with internationally recognized certification in the territory of the latters. Through these labs, services will be provided both to the given businessmen and to third partiess. The second appendix of the project proposes to provide compensation to those businessess that will hire high-skilled specialists who have not lived in Armenia during the last 12 months. According to the project, high-skilled specialists is proposed to be defined as a professional who either graduated from one of the top 400 universities in the QS World University Rankings and/or has at least 10 years of work experience in a company included in international indexes. The amount of compensation can reach up to 70% of the salary, but not more than 2,000,000 Armenian drams, if the high-skilled specialist has a doctoral degree and, along with the main job, also teaches at one of the RA universities.