«Այլընտրանքային ներդրումային գործիքները Հայաստանում». IC Armenia միջոցառում
Հուլիսի 1-ին Հոլիդեյ Ինն Երևան հյուրանոցի Երևան սրահում տեղի ունեցավ «Այլընտրանքային ներդրումային գործիքները Հայաստանում» խորագրով մասնագիտական հանդիպում:
ՎԶԵԲ-ի Հայաստանի ներդրումային խորհրդի փորձագիտական թիմի և ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից համատեղ մշակված փոխարկելի փոխառության (convertible debt) վերաբերող օրենսդրական փոփոխությունները ընդունվել են Ազգային Ժողովի երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ: Փոխարկելի փոխառության պայմանագրերը հանդիսանում են միջազգայնորեն տարածում ստացած ներդրումային գործիք, որի միջոցով իրականացվում է ստարտափ և զարգացման նախնական փուլում գտնվող ընկերությունների կամ այլ ընկերությունների ֆինանսավորումը: ՍԵՅՖ պայմանագրերի հետ զուգահեռ այն հատկապես լայնորեն կիրառվում է տեխնոլոգիական ընկերություններում ներդրումների կատարման համար, վենչուրային ֆոնդերի և այլ ներդրողների գործունեության մեջ: Հանդիպման ընթացքում մանրամասն ներկայացվեց Փոխարկելի փոխառության, ՍԵՅՖ և օպցիոնների օրենսդրական փաթեթները:
Օրեսնսդրական փաթեթները համատեղ մշակել են ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը և ՎԶԵԲ-ի Հայաստանի ներդրումային խորհուրդը՝ Միացյալ Թագավորության կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» աջակցությամբ։
Հանդիպմանը մասնակցում էին ֆինանսական ոլորտի ներկայացուցիչներ, ՓՄՁ Զարգացման խորհրդի անդամներ, ինչպես նաև պետական մարմինների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանը, ով իր խոսքում նշեց. «Այսօրվա միջոցառման թեման առավել քան արդիական է մեր երկրի համար, որն ընտրել է տնտեսական խորքային վերափոխման և ներդրումային միջավայրի հետևողական բարելավման ռազմավարական ուղին։ Ցանկանում եմ վերահաստատել՝ ՀՀ կառավարությունը վճռական է ներդրումային միջավայրի որակական զարգացման հարցում։ Մենք պատրաստ ենք շարունակել համագործակցությունը միջազգային գործընկերների, մասնավոր հատվածի և փորձագիտական համայնքի հետ՝ Հայաստանի կապիտալի շուկան դարձնելու ավելի գրավիչ, մրցունակ և դինամիկ»:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) ներկայացուցիչ Աննա Խաչատրյանն իր խոսքում նշեց կատարված բարեփոխումների կարևորությունը և նոր հնարավորությունների ստեղծումը.«Մինչ այժմ մեր իրավական համակարգում բացակայում էր բավարար հստակություն և մեխանիզմներ՝ փոխարկելի պարտքի արդյունավետ կիրառման համար։ Առաջարկվող բարեփոխումները կթարմացնեն օրենսդրությունը, համահունչ կդարձնեն այն միջազգային լավագույն փորձին և կբացեն նոր հնարավորություններ՝ բիզնեսի ֆինանսավորման համար՝ առանց երկարաժամկետ կայունության վտանգման։ Այս փոփոխությունները վերաբերում են ոչ միայն կապիտալին, այլև վստահությանը, հնարավորություններին և այն միջավայրի ստեղծմանը, որտեղ լավ գաղափարները կարող են ծաղկել»:
Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Փոլ Մորիսն իր խոսքում նշեց. «Մեծ Բրիտանիան գործընկեների հետ միասին աջակցում է Հայաստանին՝ ներդնելու այլընտրանքային ներդրումային գործիքներ, որոնք ամրացնում են ֆինանսական համակարգը և խթանում տնտեսության աճը։ Օպցիոնների շուկայի զարգացումը, փոխարկելի նոտաների կարգավորման բարելավումը և ՍՊԸ-ներին առնչվող օրենքների արդիականացումը բիզնեսներին տալիս են ավելի ճկուն ֆինանսավորման հնարավորություններ։ Այս փոփոխությունները նվազեցնում են արգելքները ձեռնարկատերերի և ներդրողների համար, արագացնում գործարքները և հեշտացնում բիզնեսի ստեղծումն ու զարգացումը Հայաստանում»։
Բացման խոսքերը եզրափակեց ՎԶԵԲ–ի Հայաստանի ներդրումային խորհրդի ղեկավար Հովսեփ Պատվականյանը` ընդգծելով, որ. «Հայաստանի ներդրումային խորհրդի փորձագիտական թիմը հետևում է կատարված բարեփոխումներին և իրականացնում է մշտադիտարկում՝ հասկանալու դրանց արդյունքներն ու արձագանքները։ ՍԵՅՖ պայմանագրի շրջանակում արդեն իսկ 15-16 տարբեր տեսակի գործարքներ են իրականացվել մի քանի ամիսների ընթացքում, որի շրջանակում 800,000 ԱՄՆ դոլարի ներդրում են ներգրավել փոքր ընկերությունները:
Վստահ եմ, որ նոր գործիքի՝ փոխարկելի փոխառության ներդրումը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա, որպեսզի զգալի ներդրումների ծավալ հնարավոր լինի ներգրավել հայկական ընկերություններում»։
54628191565_a0f261b04e_k
Ողջույնի խոսքերին հաջորդեց ՎԶԵԲ-ի Հայաստանի ներդրումային խորհրդի ավագ իրավախորհրդատու Հայկ Մալխասյանի հիմնական զեկույցը, որի ընթացքում ներկայացրեց ներդրումային գործիքների կիրառման հնարավորությունները Հայաստանում, մասնավորապես՝ Փոխարկելի փոխառության (Convertible debt), ՍԵՅՖ (SAFE) և oպցիոնի գործիքները։
Հիմնական զեկույցին հաջորդեց պանելային քննարկում, որի ընթացքում փորձագետները ներկայացրեցին այլընտրանքային ներդրումային գործիքների կիրառման հեռանկարները` ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ օտարերկրյա ներդրողների կողմից։ Պանելային քննարկմանը որպես խոսնակ հանդես եկան` «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի իրավաբան Արամ Խաչատրյանը,  Գիտության և տեխնոլոգիաների հրեշտակների ցանց (STAN)--ի տնօրեն Ռուբեն Օսիպյանը, Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի գործընկեր, փաստաբան Լիլիթ Կարապետյանը, Ֆորմուլա Վի Սի Վենչուրային ֆոնդ, Գլխավոր գործընկեր Կարեն Վարդանյանը, ՎԶԵԲ–ի Հայաստանի ներդրումային խորհրդի ավագ իրավախորհրդատու Հայկ Մալխասյանը: Պանելային քննարկմանը մոդերատորը ՎԶԵԲ–ի Հայաստանի ներդրումային խորհրդի ղեկավար Հովսեփ Պատվականյանն էր:
Պանելային քննարկման ընթացքում մասնակիցներն ուղղեցին իրենց հարցերը խոսնակներին և ծավալվեց արդյունավետ քննարկում։
Հայաստանի ներդրումային խորհուրդն իրականացվում է ՎԶԵԲ-ի կողմից, Միացյալ Թագավորության կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» աջակցությամբ։

54628204860_c048c8cf46_k
On July 1, an event titled “Alternative Investment Tools in Armenia” was held at the Yerevan Hall of the Holiday Inn Yerevan Hotel.
The legislative amendments related to convertible debt, jointly developed by the EBRD Investment Council of Armenia expert team and the Ministry of Economy of Armenia, were adopted by the National Assembly in the second and final reading. Convertible debt agreements are internationally recognized investment instruments used to finance startups, early-stage companies, or other businesses. Along with SAFE agreements, they are widely applied for investments in technology companies by venture capital funds and other investors. During the event, detailed presentations were made on the legislative packages concerning Convertible Debt, SAFE agreements, and options.
The legislative packages were jointly developed by the Ministry of Economy of Armenia and the EBRD Investment Council of Armenia with the support of the UK Government’s Good Governance Fund.
The event brought together representatives of the financial sector, members of the SME Development Council, as well as officials from various public institutions.
In her opening remarks, Deputy Minister of Economy Lilya Sirekanyan stated: “Today’s topic is highly relevant for our country, which has chosen the path of deep economic transformation and consistent improvement of the investment environment. I would like to reaffirm that the Government of Armenia is determined to ensure the qualitative development of the investment environment. We are ready to continue our cooperation with international partners, the private sector, and the expert community to make Armenia’s capital market more attractive, competitive, and dynamic.”
Anna Khachatryan, EBRD representative, emphasized the importance of the reforms and new opportunities: “Until now, our legal framework lacked sufficient clarity and mechanisms for the effective use of convertible debt. The proposed reforms will modernize the legislation, align it with international best practices, and open new opportunities for business financing without affecting long-term stability. These reforms are not only about capital but also about trust, opportunities, and creating an environment where good ideas can flourish.”
Paul Morris, Chargé d’Affaires (a.i.) of the British Embassy Yerevan said: “The UK, together with our partners, is supporting Armenia to introduce alternative investment tools that make its financial system stronger and help the economy grow. Developing an options market, improving convertible note rules and updating LLC laws gives businesses more flexible ways to raise money. These changes reduce barriers for entrepreneurs and investors, speed up deals and make it easier to build and grow businesses here."
The opening speeches concluded with remarks by the Head of the EBRD Investment Council of Armenia Hovsep Patvakanyan, who underlined: “The expert team of Investment Council of Armenia closely monitors the implemented reforms and conducts continuous assessments to understand their impact and reception. Within a few months, 15-16 different transactions have already been carried out under the SAFE agreement framework, attracting $800,000 in investments for small companies. I am confident that the introduction of the new tool—convertible debt—will become an additional incentive for attracting significant investment volumes into Armenian companies.”
The welcoming speeches were followed by a keynote presentation delivered by Hayk Malkhasyan, Senior Legal Adviser of the EBRD Investment Council of Armenia, who presented the opportunities for applying investment instruments in Armenia, particularly Convertible Debt, SAFE agreements, and options.
The keynote was followed by a panel discussion, where experts shared their insights on the prospects of using alternative investment instruments by both Armenian and foreign investors. Speakers of the panel discussion included:
• Aram Khachatryan, Lawyer, Enterprise Incubator Foundation
• Ruben Osipyan, Director, Science and Technology Angels Network (STAN)
• Lilit Karapetyan, Partner and Lawyer, Concern Dialog Law Firm
• Karen Vardanyan, General Partner, Formula VC Venture Fund
• Hayk Malkhasyan, Senior Legal Adviser, EBRD Investment Council of Armenia
The panel discussion was moderated by Hovsep Patvakanyan, Head of the EBRD Investment Council of Armenia.
During the discussion, participants had the opportunity to ask questions to the speakers, leading to an engaging and productive dialogue.
The Investment Council of Armenia operates under the EBRD with the support of the UK Government’s Good Governance Fund.