Ապրիլի 13-ին տեղի ունեցավ «Հայաստանի արտահանման ներուժի բացահայտման և արտահանմանն խթանող մեխանիզմների մշակման» ծրագրի մեկնարկային միջոցառումը, որին մասնակցեցին ոլորտում աշխատող մասավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, ոլորտի փորձագետներ, միջազգային կառույցների և պետական մարմինների պատասխանատու անձինք։ Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեցին հետազոտական փուլի նախնական արդյունքները, որին հետևեց կարծիքների փոխանակում և մասնագիտական քննարկումներ։
Ծրագիրը համատեղ համակարգում են ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը և ՎԶԵԲ-ի Հայաստանի ներդրումային խորհուրդը՝ Միացյալ Թագավորության կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» աջակցությամբ։ Ծրագիրը միտված է Հայաստանի արտահանման ներուժի բացահայտմանը և համապատասխան աջակցության մեխանիզմների մշակմանը, որոնք կխրախուսեն աճի ներուժ ունեցող ապրանքների արտահանմանը և կնպաստեն երկրի տնտեսական աճին։ Ծրագրի իրականացումը ներառում է մի քանի փուլ՝ ոլորտային ուսումնասիրություն, տվյալների վերլուծություն և համապատասխան պետական աջակցման մեխանիզմների մշակում։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը, շեշտելով արտահանման ներուժի բացահայտման կարևորությունը, բոլոր հետաքրքրված կողմերի համագործակցային մոտեցումն այս հարցում։ Շատ կարևոր է այս փուլում լսել մասնավոր հատվածի արձագանքը, քարտեզագրել խնդիրներն ու առավել հասցեական լուծումներ մշակել՝ լիովին իրացնելու Հայաստանի արտահանման ներուժը։
Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերը նշեց․ «Առևտուրը կարևոր շարժիչ ուժ է հանդիսանում ինչպես տնտեսական աճի, այնպես էլ կայուն հարաբերությունների համար: Այն պահանջում է արդյունավետ լոգիստիկ ուղիների առկայություն: Ուրախ եմ, որ «Լավ կառավարման հիմնադրամի» միջոցով Միացյալ Թագավորությունն աջակցություն է տրամադրում Էկոնոմիկայի նախարարությանը՝ բացահայտելու Հայաստանի արտահանման ողջ ներուժը և տրանսպորտային կարողությունների սահմանափակումները։ Այս վերլուծության արդյունքները կնպաստեն արդյունավետ, տվյալահեն քաղաքականության մշակմանը՝ ուղղված լոգիստիկ ծախսերի նվազեցմանն ու մրցունակության բարձրացմանը, և դռներ կբացեն միջազգային առևտրի խթանման համար: Սա առանցքային է Հայաստանի բարգավաճման և կայուն տնտեսական զարգացման համար»:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) երևանյան գրասենյակի ղեկավար Գիորգի Ախալկացին, իր խոսքում նշեց․ «Հայկական արտադրանքի արտահանման ներուժը հասկանալը կօգնի տեղական բիզնեսին մուտք գործել նոր շուկաներ և ունենալ նոր հաճախորդներ՝ ավելացնելով վաճառքը և եկամուտները: Արդյունավետ բեռնափոխադրումների երթուղիների քարտեզագրումն ու գնահատումը առանցքային է Հայաստանի տնտեսության համար, քանի որ դա ազդում է երկրի արտահանման ներուժի վրա: Հուսով եմ, որ այս ծրագիրը նաև հիմք կծառայի հետագա համագործակցության համար և կստեղծի սիներգիա բոլոր շահագրգիռ կողմերի միջև»:
Ծրագրի փորձագիտական թիմը ներկայացրեց Հայաստանի լոգիստիկ երթուղիների վերլուծություն։ Մասնավորապես՝ բոլոր հիմնական առկա և պոտենցիալ բեռների երթուղիների մանրամասն նկարագրությամբ, բեռների արտահանման (օդային, երկաթուղային, բեռնատար, ծովային) ծախսերի գնահատումով՝ ըստ նշված ապրանքների կատեգորիաների և ներմուծումների։
Համաձայն Համաշխարհային բանկի կողմից 2018 թվականին հրապարակված լոգիստիկայի արդյունավետության ինդեքսի (LPI: Logistics Performance Index) գնահատված 160 երկրների շարքում Հայաստանը զբաղեցրել է 92-րդ տեղը, ունենալով 2.61 ինդեքսը։ Սև ծովը Հայաստանի արտաքին աշխարհի հետ կապվելու գլխավոր ծովն է։ Սև ծովի նավահանգստային համակարգը եվրոպական նավահանգստային համակարգում ընդհանուր առմամբ համարվում է երկրորդային։ Հայաստանի համար ներկայումս գործում են մեկ տեսակի և մուլտիմոդալ լոգիստիկ երթուղիներ, օրինակ՝ բեռնատարով Վրաստան-Լարսով դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն և ԵԱՏՄ երկրներ, կամ բեռնատարով Վրաստան-Փոթի/Բաթում և նավերով դեպի ԵՄ/Ռուսաստան/աշխարհ: Այնուամենայնիվ, այս երթուղիները ունեն որոշակի թերություններ, ինչպիսիք են օրինակ անկախատեսելիությունը/անորոշությունը ձմռան եղանակային պայմանների, սեզոնային ծանրաբեռնվածության մակարդակը, անորոշությունը բարձր ծախսերի և մաքսային ընթացակարգերի պատճառով: Օդային բեռների տեղաշարժը սահմանափակ է բարձր գնի և դեպի Հայաստան թռչող բեռնատար ինքնաթիռների սահմանափակ քանակի պատճառով։ Օդային բեռնափոխադրումների պահանջարկը, ընդհանուր առմամբ, սահմանափակված է ինքնարժեքով, որը սովորաբար 4-5 անգամ բարձր է ավտոմոբիլային տրանսպորտից և 12-16 անգամ, քան ծովայինը: Սակայն, օդային բեռնափոխադրումների ճանապարը առավելագույնս անկախություն կարող է բերել արտահանողներին, և բավական գրավիչ է տնտեսության զարգացման տեսանկյունից։
Ծրագրի հաջորդ փուլերում նախատեսվում է համապատասխան պետական աջակցության մեխանիզմների մշակում այն տնտեսվարողներին համար, որոնք ներգրաված են արտահանման, փոխադրումներ իրականացնելու և լոգիստիկ ծառայություններ մատուցելու ոլորտում, ինչպես նաև այդ առաջարկվող մեխանիզմների տնտեսական մոդելների մշակում ր հնարավոր տնտեսական ազդեցության գնահատում։

Evaluation of cargo routes for Armenia and support mechanisms to boost export project officially launched
04
On April 13th the launch event of “Evaluation of cargo routes for Armenia and support mechanisms to boost export" took place, sharing data on the initial findings of the project’s research phase with the invited stakeholders.
The project is jointly coordinated by the RA Ministry of Economy and EBRD's Investment Council of Armenia, with the support of the UK Government's Good Governance Fund. The project focuses on the identification of Armenia's export potential and the development of appropriate support mechanisms to boost the export of products with growth potential and contribute to the country's economic growth. The implementation of the project includes several stages: sectoral research and data collection, data analysis, design and development of state support mechanisms package.
RA Deputy Minister of Economy Rafael Gevorgyan made an opening speech at the event, stressing the importance of revealing the export potential and the cooperative approach of all interested stakeholders in this matter. It is very important for us to get feedback from the private sector, map the problems and design more targeted solutions to fully realize Armenia's export potential”, he said.
George Akhalkatsi,  Head of Yerevan office of the European Bank for Reconstruction and Development mentioned in his speech: “ Understanding the export potential of Armenian products can help local businesses to access new markets and customers, while increasing sales and revenues. Mapping and assessing efficient cargo routes is key for Armenia's economy, as it impacts the country's export potential. The implementation of the project will provide valuable insights into the logistics routes in Armenia. It will help to identify potential bottlenecks and opportunities for improvement. I hope this project will also serve as a foundation for further collaboration and create synergy among all interested actors”.
UK Ambassador to Armenia John Gallagher said: “Trade is a crucial driver for both economic growth and stable relationships.  This requires effective logistics routes.  I’m pleased that through our Good Governance Fund, the UK is providing valuable assistance to the Ministry of Economy to identify Armenia’s full export potential and transportation capacity constraints.  This analysis will inform effective, evidence-based policies to reduce logistics costs, increase competitiveness and unlock greater international trade.  This is key to Armenia’s prosperity and sustainable economic development.’’
During the launch event the project experts presented detailed analysis of the goods produced in Armenia with high export potential, for which export remains subdued due to high transportation costs to their target markets. Presentation also covered an analysis of logistics routes in Armenia. In particular, evaluation of cargo costs (air, rail, truck, maritime, multimodal) of exports for the identified product categories and imports connecting Armenia and its potential target markets for the presented routes.
World Bank’s Logistics Performance Index, published in 2018, Armenia is ranked 92nd out of 160 countries, with a 2.61 LPI rate. Black Sea is the main sea for Armenia connecting to the outside world. The Black Sea port system is generally considered as a secondary port system in the European port scene. Poti and Batumi are rather small ports and do not attract major shipping lines. Airfreight is an option that clearly is not affected by the landlocked state of Armenia and should attract special attention of the Government, however, the only cargo plane service is an once a week flight to Liege, Belgium. Almost 20 thousand tons were transported in and out Zvartnots International Airport, most of air cargo is the transported in the baggage compartment of regular passenger services. The demand for air freight is in general limited by cost, typically priced 4–5 times that of road transport and 12–16 times that of sea transport.
The presentation was attended by thet field experts, economists, representatives of private and public sector, and thematic expert discussions followed the presentation part.
The next stages of the project include data analysis, development of economic models of relevant state support mechanisms and assessment of their possible economic impact. Based on the project results, the corresponding state support mechanisms for the sectoral private companies will be designed and a package will be presented to the Ministry of Economy for further execution.