Փոփոխություններ շրջանառելի` բազմակի օգտագործման տարաների հարկման համակարգում
ՀՀ Հարկային օրենսգրքով նախատեսված է, որ բազմակի օգտագործման տարայի օտարումն ազատվում է ԱԱՀ-ից: Այս կարգավորման նպատակը բազմակի օգտագործման տարաների օգտագործման խրախուսելն էր, ինչպես նաև նաև բնապահպանական օգուտներ ապահովելն էր, հաշվի առնելով, որ կապահովեր շրջանառու տարաների հնարավորինս շատ օգտագործում: Բայց գործնականում այս  կարգավորման կիրառության հետ կապված կան մի շարք խնդիրներ։ Բազմակի օգտագործման տարա օգտագործող բիզնեսները հիմնականում վաճառքն իրականացնում են դիստրիբյուտորների միջոցով, որոնց կողմից իրացումն ազատված չէ ԱԱՀ-ից: ԱԱՀ-ով հարկվում են նաև շրջանառելի տարաների վերադարձի (ետ վաճառքի) գործարքները` անկախ նրանից օտարումն իրականացվում է դիստրիբյուտորներին, թե արտադրողին: Այսինքն, անգամ եթե արտադրողի կողմից իրացումն ԱԱՀ-ից ազատված է, դա  չի կարգավորում վաճառքի ամբողջ և բազմակի օգտագործվող միևնույն տարայի վերադարձը հարկվում է այնքան անգամ, որքան այն շրջանառվում է: Արդյունքում` որոշ տնտեսավարողներ հրաժարվել են իրենց տարաները շրջանառելու մեխանիզմից և անընդհատ նոր տարաներ են գնում և մտցնում շուկա:
Խնդիրը փոքր-ինչ այլ է հանրային սննդի օբյեկտների հետ հարաբերություններում, որտեղ արտադրողները ապրանք օտարելիս, որպես կանոն, շրջանառելի տարաները չեն օտարում, այլ տարբեր մեխանիզմներով տրամադրում են պահպանման` հետագայում վերադարձնելու պայմանով:
Նշված երևույթները ստեղծում են տնտեսական անհարկի ծախսեր` շրջանառության ենթակա տարաների փոխարեն նոր ձեռք բերվող տարաների վրա կատարվող ծախսի մասով: Ընդ որում, այդ տարաները հիմնականում ներկրվում են և երկրի ներսում լրացուցիչ արժեք չեն ստեղծում: Չնայած շրջանառելի տարաների հավաքմամբ և վերադարձով զբաղվող տնտեսավարողների առկայությանը` տարաների որոշ մասը մնում է որպես թափոն և ստեղծում բնապահպանական խնդիրներ: Այն մասը, որը հավաքվում է թափոններից և վաճառվում տարայավորված ապրանք արտադրողին, ենթադրում է հավելյալ ծախսեր` հետագայում օգտագործելու համար և ավելի հաճախ է լինում ոչ պիտանի:
Գործարար համայնքի հետ քննարկումներ ունենալուց հետո, Հայաստանի ներդրումային խորհուրդը ՀՀ էկոնոմիկայի հետ համատեղ մշակել է կարգավորումների նոր փաթեթ, որով առաջարկվում է լրացումներ կատարել Հարկային օրենսգրքում` դրանում նախատեսելով, որ շրջանառելի(բազմակի օգտագործման) տարան, չի համարվում օտարված, եթե այդպիսի տարայով տարայավորված ապրանքի շրջանառության բոլոր փուլերում պայմանագրով կամ հաշվարկային փաստաթղթով սահմանված է, որ տարայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը պահպանում է ապրանք արտադրողը և որ տարան ենթակա է վերադարձման ապրանք արտադրողին` ուղղակի կամ ապրանքը վերավաճառած անձի միջոցով:
Նախագծի նպատակն է պայմաններ ստեղծել շրջանառելի` բազմակի օգտագործման տարաների հնարավորինս շատ շրջանառելու համար: Այսպիսով, այս նախագիծը կնպաստի նոր տարաների հնարավորինս քիչ ձեռք բերմանը` նվազեցնելով տնտեսության համար առաջացող լրացուցիչ ֆինանսական և բնապահպանական խնդիրները:
Մասնավորապես, հաշվարկվել է, որ նախագծի ընդունման արդյունքում բազմակի օգտագործման հետևանքով կարող է նվազել նոր տարաների ձեռքբերումը      շուրջ 20 միլիոնով, ինչը կխնայի   շուրջ 3 մլն ԱՄՆ դոլար: Բնապահպանական տեսանկյունից օգուտը կլինի ապակե տարաների պահանջարկի նվազման արդյունքում ածխածնի երկօքսիդի մթնոլորտ արտանետման ծավալի նվազումը տարեկան  շուրջ 5000 տոննայով:

Changes to the system of taxation of reusable containers
RA Tax Code stipulates that disposal of reusable containers is exempted from VAT. This regulation was aimed at encouraging the use of reusable containers, ensuring environmental protection, given that it would ensure the use of reusable containers as much as possible. However, in practice, there are a number of problems related to the application of this regulation. Companies, using reusable containers generally make sales through distributors whose sales are not exempt from VAT. VAT is also levied on return (resale) transactions of recyclable containers, regardless of whether the sale is made to distributors or producers. That is, even if the sale by the producer is exempt from the VAT, this regulation doesn’t include the whole chain and the return of the same reusable container is taxed as many times as it is circulated. As a result, some businesses have abandoned the mechanism of circulating their containers and are constantly buying new containers and introducing them to the market.
The problem is slightly different in restaurant sector (public food facilities), where producers, usually when selling goods, do not sell recyclable containers, but provide them for storage with the condition of later return by various mechanisms.
This creates unnecessary economic costs in terms of spending on newly acquired containers instead of the ones subject to circulation. Moreover, these containers are mainly imported and do not create additional value within the country. Despite the existence of businesses involved in the collection and return of recyclable containers, some of the containers remain as waste and create environmental problems. The part that is collected from waste and sold to a canned product producer incurs additional costs for further use and is more often unsuitable.
After holding a number of consultations with the business community, the Investment Council of Armenia jointly with the RA Ministry of Economy has developed a new package of regulations proposing amendments to the Tax Code, stipulating that a reusable container is not considered expropriated, if in all stages of the circulation of products contained therein the contract or settlement document stipulates that the product manufacturer shall retain the ownership of the container, and the container shall be subject to return to the product manufacturer, either directly or through the product reseller.
The project aims at creating conditions for the circulation of reusable containers as much as possible. Thus, this project will contribute to the purchase of new containers as little as possible, reducing additional financial and environmental problems for the economy.
In particular, it was calculated that as a result of the adoption of the proposed package of regulations, as a result of multiple use, the purchase of new containers can be reduced by about 20 million, which will save about 3 million US dollars. The benefit from the environmental point of view will be the decrease in the volume of carbon dioxide emissions into the atmosphere by about 5000 tons per year as a result of the decrease in the demand for glass containers.