ՓՄՁ Զարգացման Խորհրդի 29-րդ նիստ` փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ
Դեկտեմբերի 16-ին փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ կայացավ ՓՄՁ Զարգացման Խորհրդի 29-րդ նիստը:
Նիստի ընթացքում քննարկվեց Հայաստանի ձեռներեցության զարգացման 2026–2030 թվականների ռազմավարական ծրագրի նախագիծը։ Նշված նախագիծը նախապես քննարկվել էր ՓՄՁ զարգացման ենթախորհրդի 34-րդ նիստի ընթացքում, որի շրջանակում խորհրդի անդամները ներկայացրել էին իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները։ Ստացված կարծիքների հիման վրա նախագիծը վերամշակվել և ներկայացվել է քննարկման՝ ՓՄՁ զարգացման խորհրդի դեկտեմբերի 16-ի նիստում՝ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ։
Նիստի սկզբում նախագիծը մշակող Civitta խորհրդատվական կազմակերպության ներկայացուցիչ Սևակ Հովհաննիսյանը մանրամասն ներկայացրեց այն, որից հետո արդեն ՓՄՁ զարգացման խորհրդի անդամներն իրենց դիրքորոշումը հայտնեցին նախագծի վերաբերյալ, ուղղելով իրենց հարցերն ու առաջարկությունները: Մասնավորապես ելույթով հանդես եկան` «ՓՄՁ համագործակցության ասոցիացիայի» նախագահ Հակոբ Ավագյանը, «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը, «Սոցիալ-տնտեսական ուսումնասիրությունների հայկական կենտրոն»–ի տնօրեն Հայկազ Ֆանյանը: Եզրափակիչ ելույթով հանդես եկավ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Քննարկման ընթացքում հնչեցված հիմնական խնդրահարույց հարցերից առանցքայինը վերաբերում էր ռազմավարության իրագործումն իրականացնող կառույցին։ Այս համատեքստում քննարկվեցին համապատասխան կառույցի ձևավորման երկու հնարավոր մոդելներ։ Առաջին մոդելը նախատեսում է Ներդրումների աջակցման կենտրոնի շրջանակում ձևավորել առանձին աշխատանքային ուղղություններ՝ ստեղծելով համապատասխան կարողություններ և նշանակելով համապատասխան տնօրեն և խորհուրդ։ Երկրորդ մոդելը վերաբերում է պետություն–մասնավոր համագործակցության ձևաչափով նոր կառույցի ստեղծմանը՝ միությունների մասնակցությամբ, որտեղ փոքր և միջին բիզնեսները հնարավորություն կունենան միությունների միջոցով մասնակցել կառույցի ֆինանսավորմանը։ Ընդ որում, քննարկվեց, որ բիզնեսի ֆինանսական մասնակցությունը սկզբնական փուլում կլինի սահմանափակ, հիմնական ֆինանսավորումը կապահովի պետությունը, իսկ հետագա տարիներին կառույցը կդառնա հիմնականում մասնավորի կողմից ֆինանսավորվող։
Ամփոփելով նիստի աշխատանքները և շնորհակալություն հայտնելով բոլոր մասնակիցներին՝ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը իր եզրափակիչ խոսքում կարևորեց ներկայացված առաջարկների նշանակությունը և առաջարկեց ներկայացված մոդելների համեմատական քննարկումն ու դրանցից նախընտրելի տարբերակի ընտրությունը շարունակել հաջորդ նիստում, որը կկայանա հունվար ամսին` նիստի մասնակիցներին հորդորելով այդ ընթացքում ձևավորել իրենց դիրքորոշումը ներկայացված մոդելների վերաբերյալ։ Հաջորդ փուլում նախատեսվում է ձևավորել վերջնական մոտեցում ռազմավարության իրագործման մոդելի վերաբերյալ, ինչից հետո հետագա քայլերը կուղղվեն ռազմավարական ծրագրի հաստատման և իրագործման գործընթացին։
Ծրագրի լրամշակվել է Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և Միջազգային առևտրային կենտրոնի (ITC) կողմից իրականացվող «Հագուստի և ագրոբիզնեսի կայուն արժեշղթաների կառուցում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում։

29th Session of the SME Development Council led by the Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan
On December 16, the 29th meeting of the SME Development Council was held under the chairmanship of Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan.
During the meeting, the draft Strategic Program for Entrepreneurship Development in Armenia for 2026–2030 was discussed. The draft had previously been reviewed at the 34th meeting of the SME Development Sub-Council, during which Council members presented their observations and recommendations. Based on the feedback received, the draft was revised and submitted for discussion at the December 16 meeting of the SME Development Council.
At the beginning of the meeting, Sevak Hovhannisyan, a representative of the consulting company Civitta, which developed the draft strategy, delivered a detailed presentation. This was followed by suggestions from members of the SME Development Council, who shared their positions and raised questions and proposals regarding the draft. In particular, remarks were delivered by Hakob Avagyan, President of the SME Cooperation Association; Sargis Karapetyan, CEO of the Union of Advanced Technology Enterprises; and Haykaz Fanyan, Director of the Armenian Center for Socio-Economic Studies. The concluding remarks were delivered by Minister of Economy of the Republic of Armenia, Gevorg Papoyan.
One of the key issues raised during the discussion concerned the institution responsible for implementing the strategy. In this context, two possible implementation models were discussed. The first model focuses on establishing separate workstreams within the Enterprise Armenia, developing the necessary capacities and appointing an appropriate director and governing board. The second model proposes the creation of a new public–private partnership structure, with the participation of business associations, whereby small and medium-sized enterprises would have the opportunity to contribute to the financing of the entity through these associations. It was noted that the financial contribution of the business sector would be limited at the initial stage, with the state providing the primary funding, while in subsequent years the entity would become predominantly privately financed.
Summarizing the meeting and thanking all participants, Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan emphasized the importance of the proposals put forward and suggested continuing the comparative discussion of the proposed models and selecting the preferred option at the next meeting, scheduled for January, encouraging participants to develop their positions on the proposed models in the interim. At the next stage, a final approach to the strategy’s implementation model is expected to be formed, after which further steps will focus on the approval and implementation of the strategic program.
The project has been revised under the “Building Sustainable Apparel and Agribusiness Value Chains in Armenia” project, funded by the European Union and implemented by the International Trade Centre (ITC).