Երկակի նշանակության ապրանքների վերաբերյալ նոր կարգավորում
ՀՀ տարածք ռազմական նշանակության ապրանքների ներմուծումը, ինչպես նաև ՀՀ տարածքից երկակի նշանակության ապրանքների արտահանումն ու տարանցիկ փոխադրումը ենթադրում են համապատասխանաբար լիցենզիայի և թույլտվության ստացում։ Պարզելու համար, թե արդյոք ապրանքները պատկանում են նշված խմբերին, տնտեսվարողները պատվիրում են դրանց փորձաքննություն՝ նման գործունեության իրականացման համար հավատարմագրված կազմակերպություններում: Փորձաքննության միջոցով պարզվում է, թե արդյոք կոնկրետ ապրանքը ՀՀ կառավարության 2009թ․ N 1308-Ն և/կամ 2011թ․ N 1785-Ն որոշումներով սահմանված ցանկերում ընդգրկված ապրանք է թե ոչ։ Ընդ որում, փորձաքննության ենթարկվող ապրանքների զգալի մասի դեպքում պարզվում է, որ դրանք ռազմական կամ երկակի նշանակության չեն, սակայն գործընթացը պետք է իրականացվի՝ մաքսային հայտարարագրումն իրականացնելու նպատակով։ Դա ենթադրում է ֆինանսական և վարչարարական ծախսեր։ 1 օրվա ընթացքում փորձաքննության իրականացման վճարը հավատարմագրված 2 ընկերությունները սահմանել են համապատասխանաբար 48000 և 60000 դրամ։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հաճախ ներմուծվում և արտահանվում են նույն տեսակի ապրանքներ՝ ՀՀ ՊԵԿ-ը արդեն իսկ հրապարակում է երկակի կամ ռազմական նշանակության չհամարվող ապրանքների ցանկը, որոնք չեն հանդիսանում ռազմական կամ երկակի նշանակության ապրանքներ։ Նշված ցանկի հրապարակումը էականորեն նպաստում է խնդրո առարկա ապրանքների վերաբերյալ մաքսային ձևակերպումների հետ կապված վարչական և ֆինանսական բեռի կրճատմանը, սակայն օրենսդրորեն ամրագրված չէ, թե ինչ սկզբունքով են ընտրվում և ստացվում ցանկում ներառվող ապրանքները, ինչ պարբերականությամբ է ՊԵԿ-ը թարմեցնում ցանկը և ինչ իրավական հետևանք է ունենում ցանկում ապրանքի ներառումը։
Ընդունված կարգավորման բնույթը.
Կարգավորման նպատակն արդեն իսկ փորձաքննության ենթարկված և փորձաքննության արդյունքում երկակի կամ ռազմական նշանակության ապրանքներ չճանաչված ապրանքների ցանկի հրապարակման և դրա հիման վրա մաքսային ձևակերպումների դյուրացման համար իրավական հիմքերի ստեղծումն է։ Նպատակը լրացուցիչ վարչարարության և ֆինանսական ծախսերի կրճատումն է, գործարար միջավայրի բարելավումը՝ հատկապես տեխնոլոգիական ոլորտի ընկերությունների համար։
Ակնկալվող արդյունքը.
Արդյունքում ակնկալվում է կրճատել արտաքին տնտեսական գործունեության հետ կապված այն ֆինանսական և վարչարարական ծախսերը, որոնք առաջանում են արդեն իսկ փորձաքննություն անցած և երկակի կամ ռազմական նշանակություն չունեցող ապրանքների կրկնակի փորձաքննության անհրաժեշտության հետևանքով։ Կարգավորումը նաև սահմանում է, որ եթե հսկվող ապրանքների և հսկվող ոչ նյութական արժեքների ցանկում փոփոխություններ կատարվեն` նախքան փոփոխող իրավական ակտի ուժի մեջ մտնելը, Պետական եկամուտների կոմիտեն կապահովվի ցանկից այն ապրանքները հանումը, որոնք ներառվել են հսկվող ապրանքների և հսկվող ոչ նյութական արժեքների ցանկում:
Կարգավորման մշակման գործընթացում ներգրավված ինստիտուտները և անձինք
Նախագիծը մշակվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից` Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի Հայաստանի ներդրումային Խորհրդի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ:
Կապը ռազմավարական փաստաթղթերի հետ.
Նախագիծը բխում է ՀՀ կառավարության 2020 թվականի օգոստոսի 27-ի N 1443-Լ որոշմամբ հաստատված «ՓՄՁ զարգացման 2020-2024 թվականների ռազմավարության գործողությունների պլանի» 4.6 կետից («Հարկային/մաքսային/այլ վարչարարական բեռի գնահատում և պարզեցում ՓՄՁ-ների համար»)։

New Regulation on Dual-Use Products in Armenia
The import, export, and transit of military and dual-use goods in Armenia required obtaining licenses and permits. To classify goods within these categories, businesses needed examinations from accredited organizations. These examinations determine if goods align with government-designated lists from RA Government Decisions N 1308-N (2009) or N 1785 (2011). However, a substantial portion of examined goods are found to lack military or dual-use purposes, yet still require examination to complete customs declarations, adding unnecessary financial and administrative costs. Accredited companies charge fees of 48,000 to 60,000 AMD per examination, which can burden businesses.
The State Revenue Committee (SRC) publishes lists of goods considered non-military and non-dual-use to alleviate some of these burdens. However, no legal framework defined the criteria, frequency of updates, or legal standing of this list, leading to inconsistencies and limited formal impact on business operations.
Nature of the Proposed Regulation
The proposed legislation seeks to formalize the publication of a non-dual-use list for goods that have undergone examination and were not classified as military or dual-use. This would streamline customs procedures and reduce administrative costs, particularly benefiting technology companies. The legal framework aims to eliminate redundant examinations, promoting a more efficient business environment.
Expected Outcomes
After the adoption of the reform, it is anticipated to reduce administrative and financial costs associated with re-examinations of non-dual-use goods. Additionally, the draft legislation requires the SRC to update its list of controlled goods and assets when changes occur, ensuring businesses have accurate, up-to-date information to guide compliance.
Development Process
The RA Ministry of High-tech Industry spearheaded this project, collaborating with the EBRD’s Investment Council of Armenia and the RA Ministry of Economy.
Alignment with Strategic Documents
This legislative effort aligns with Armenia's "SME Development 2020-2024 Strategic Action Plan," specifically under its objective to evaluate and simplify administrative burdens for SMEs, as outlined in Government Decision N 1443-L (August 27, 2020).