ՓՄՁ Զարգացման Ենթախորհրդի 31-րդ նիստ` ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի գլխավորությամբ
Մարտի 18-ին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի գլավորությամբ տեղի ունեցավ ՓՄՁ Զարգացման Ենթախորհրդի 31-րդ նիստը:
Նիստի ընթացքում քննարկվեց E-draft հարթակում տեղադրված` «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ հարցը (վարչական ակտի բողաքարկման դեպքում դրա գործողության կասեցման ընդհանուր կանոնի վերացում):
ՓՄՁ Զարգացման Խորհրդի անդամները նիստի ընթացքում իրենց բացասական դիրքորոշումը հայտնեցին հարցի շուրջ` հնչեցնելով շատ կարևոր կարծիքներ ու առաջարկություններ: Մասնավորապես, հարցի շուրջ իրենց բացասական դիրքորոշումը հայտնեցին` «Ամերիկայի Առևտրի պալատը Հայաստանում» կազմակերպության ներկայացուցիչ Արա Խզմալյանը, «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ)» ներկայացուցիչ Տաթևիկ Ասատրյանը, Հակոբ Ավագյանը` «ՓՄՁ համագործակցության ասոցիացիայի» ներկայացուցիչ, Վլադիմեր Շատվերովը` «ԹՈՒԲԻ» բիզնեսի աջակցության հիմնադրամի ներկայացուցիչ, «Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության» ներկայացուցիչ Վահագն Համբարձումյանը և «Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Գուրգեն Գրիգորյանը:
Էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչները ևս իրենց մտահոգությունը հայտնեցին ու առաջարկեցին վերանայել նախագծով առաջարկվող լուծումները` հաշվի առնելով նիստի ընթացքում հնչած առաջարկները:
Շարունակելով քննարկումը, Պետական Եկամուտների Կոմիտեի ներկայացուցիչ Արման Մնացականյանը հանդես եկավ հայտարարությամբ` մասնավորապես նշելով, որ նախագիծը չի փոփոխելու ՀՀ հարկային օրենգրքի 18-րդ հոդվածի 2.1-ին մասով սահմանված կարգավորումն առ այն, որ Հարկային մարմնի կողմից օրենսգրքով սահմանված կարգով կազմված ստուգման կամ այլ վարչական ակտով առաջադրված` օրենսգրքով սահմանված հարկի, տույժի և (կամ) տուգանքի վճարումը կատարվում է ստուգման կամ այլ վարչական ակտն անբողոքարկելի դառնալու օրվան հաջորդող 10-օրյա ժամկետում։
ՀՀ արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչ Դավիթ Ղարիբյանը նաև դիրքորոշում արտահայտեց, որ նախագիծը նպատակ չի հետապնդում փոփոխելու «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 88-րդ հոդվածի այն կարգավորումը, որ դրամական պահանջները ենթակա են կատարման անբողոքարկելի դարձած վարչական ակտերի հիման վրա։
Քննարկման արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց նախագծում հստակեցնել, որ նշված դիրքորոշումների հիման վրա հստակ կսահմանվի, որ դրամական պահանջ (տուգանք, հարկային պարտավորություն) առաջացնող վարչական ակտերը՝ դատական կարգով բողոքարկման դեպքում ենթակա չեն լինի կատարման մինչև բողոքարկման գործընթացի ավարտը։
Այլ վարչական ակտերի կատարումը չկասեցնելու հետ կապված դիրքորոշումը մնաց բացասական, նիստի մասնակիցները պայմանավորվեցին շարունակել քննարկումը:
Խնդրի նկարագրություն. Վարչական դատավարության օրենսգրքի 83-րդ հոդվածով սահմանվում են վիճարկման հայցը վարույթ ընդունելու իրավական հետևանքները: Մասնավորապես, նշված հոդվածի ընդհանուր կանոնի համաձայն՝ վիճարկման հայցը վարույթ ընդունելը կասեցնում է վիճարկվող վարչական ակտի կատարումը մինչև այդ գործով գործն ըստ էության լուծող դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելը:
Նախագծով առաջարկվում է այդ կանոնն ուժը կորցրած ճանաչել:
Փոխվարչապետի գլխավորությամբ գործող ՓՄՁ Զարգացման Խորհրդի համակարգմամբ և մասնագիտական աջակցությամբ զբաղվում է ՎԶԵԲ-ի Հայաստանի ներդրումային խորհուրդը, որը ֆինանսավորվում է Միացյալ Թագավորության կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» կողմից:

31st Session of the SME Development Sub-Council Led by RA Minister of Economy Gevorg Papoyan
On March 18, the 31st session of the SME Development Sub-Council was held under the chairmanship of RA Minister of Economy Gevorg Papoyan.
During the session, discussions were held on the draft law "On Making Amendments and Additions to the RA Administrative Procedure Code," published on the E-draft platform. The proposed amendment concerns the removal of the general rule on suspending the enforcement of an administrative act when it is appealed.
The members of the SME Development Council expressed their negative stance on the issue, presenting important opinions and proposals. In particular, those who voiced their opposition included:
Ara Khzmalyan, representative of the "American Chamber of Commerce in Armenia,"
Tatevik Asatryan, representative of the "Union of Advanced Technology Enterprises (UATE),"
Hakob Avagyan, representative of the "SME Cooperation Association,"
Vladimir Shatverov, representative of the "2B" Business Support Foundation,
Vahagn Hambardzumyan, representative of the "Republican Union of Employers of Armenia," and
Gurgen Grigoryan, representative of the "Armenian Association of Developers" NGO.
Representatives of the Ministry of Economy also expressed their concerns and proposed reconsidering the solutions suggested in the draft law, taking into account the recommendations voiced during the session.
Continuing the discussion, Arman Mnatsakanyan, representative of the State Revenue Committee, made a statement, clarifying that the proposed changes would not affect the regulation set forth in Article 18, Clause 2.1 of the RA Tax Code. According to this regulation, the payment of tax, penalty, and/or fine imposed by a tax authority through an audit or another administrative act must be made within 10 days following the date the act becomes unappealable.
Davit Gharibyan, representative of the Ministry of Justice, also stated that the draft law does not aim to amend Article 88 of the RA "Law On Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings," which stipulates that monetary claims are enforceable based on administrative acts that have become unappealable.
As a result of the discussions, an agreement was reached to clarify in the draft that, based on the stated positions, it will be explicitly defined that administrative acts imposing monetary claims (fines, tax obligations) will not be enforceable while under judicial appeal.
However, the negative stance remained regarding the proposal to not suspend the enforcement of other administrative acts, and the participants agreed to continue discussions.
The SME Development Council chaired by the Deputy Prime Minister operates under the coordination and professional support of the EBRD-backed Investment Council of Armenia, supported by the UK Government's "Good Governance Fund.