ՓՄՁ Զարգացման Ենթախորհրդի 31-րդ նիստ
- (1)
• Հարց 1
Նախորդ նիստի ընթացքում ընդունված որոշումների կատարման մասին Խորհրդի քարտուղարի զեկուցում:
• Հարց 2
E-draft հարթակում տեղադրված` «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ (վարչական ակտի` այդ թվում տուգանքի, բողաքարկման դեպքում դրա գործողության կասեցման ընդհանուր կանոնի վերացում) (Հարցը վերաբերում է ՀՀ տարածքում գործող բոլոր ՓՄՁ սուբյեկնտերին)։ (Հարցը ներառվել է հրատապության կարգով` խորհրդի անդամների քվեարկությամբ)
• Հարց 3․
«ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ (Հարցը վերաբերում է ՀՀ տարածքում գործող բոլոր ՓՄՁ սուբյեկնտերին)։ Ա. Ապրանքների վերադարձի դեպքում գործարքը/հաշվարկային փաստաթղթի ճշգրտման հնարավորության ընդլայնում Բ. Շրջհարկ վճարողի կողմից չփաստաթղթավորված ձեռբերումների դեպքում հարկային գործակալի պարտավորությունը կատարելու պարագայում տուգանքի բացառում Գ. Ներմուծման և արտահանման գործարքների ժամանակ արտարժույթի առք ու վաճառքի գործարքների հարկային հաշվառման կանոնների հստակեցում և համակարգում Դ. Անհատույց կամ իրական արժեքից էականորեն ցածր արժեքով հատուցմամբ գործարքների դեպքում ԱԱՀ-ով և ակցիզային հարկով հարկման բազաների նկատմամբ հաշվանցման որոշ խնդիրների վերաբերյալ Ե. Պասիվ եկամուտ ստացող ֆիզիկական անձի մահվան դեպքում տնտեսավարողների նկատմամբ ՀՀ հարկային օրենսգրքի 150-րդ հոդվածի 14-րդ մասով սահմանված բացասական հետևանքների կիրառման խնդիրների վերաբերյալ։