ՓՄՁ Զարգացման Ենթախորհրդի 31-րդ նիստ
E-draft հարթակում տեղադրված` «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ (վարչական ակտի` այդ թվում տուգանքի, բողաքարկման դեպքում դրա գործողության կասեցման ընդհանուր կանոնի վերացում) (Հարցը վերաբերում է ՀՀ տարածքում գործող բոլոր ՓՄՁ սուբյեկնտերին)։ (Հարցը ներառվել է հրատապության կարգով` խորհրդի անդամների քվեարկությամբ)
Հարց 3․
«ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ (Հարցը վերաբերում է ՀՀ տարածքում գործող բոլոր ՓՄՁ սուբյեկնտերին)։ Ա. Ապրանքների վերադարձի դեպքում գործարքը/հաշվարկային փաստաթղթի ճշգրտման հնարավորության ընդլայնում Բ. Շրջհարկ վճարողի կողմից չփաստաթղթավորված ձեռբերումների դեպքում հարկային գործակալի պարտավորությունը կատարելու պարագայում տուգանքի բացառում Գ. Ներմուծման և արտահանման գործարքների ժամանակ արտարժույթի առք ու վաճառքի գործարքների հարկային հաշվառման կանոնների հստակեցում և համակարգում Դ. Անհատույց կամ իրական արժեքից էականորեն ցածր արժեքով հատուցմամբ գործարքների դեպքում ԱԱՀ-ով և ակցիզային հարկով հարկման բազաների նկատմամբ հաշվանցման որոշ խնդիրների վերաբերյալ Ե. Պասիվ եկամուտ ստացող ֆիզիկական անձի մահվան դեպքում տնտեսավարողների նկատմամբ ՀՀ հարկային օրենսգրքի 150-րդ հոդվածի 14-րդ մասով սահմանված բացասական հետևանքների կիրառման խնդիրների վերաբերյալ։

Report on the implementation of the decisions adopted during the previous session by the Council Secretary.
On the e-draft platform, regarding the draft law "On Amendments and Additions to the RA Administrative Procedure Code" (abolition of the general rule on the suspension of administrative acts, including fines, in case of appeal). (This issue concerns all SME entities operating in the Republic of Armenia and has been included as an urgent matter by the vote of the Council members.)
Regarding the draft law "On Amendments and Additions to the RA Tax Code" (This issue concerns all SME entities operating in the Republic of Armenia). A. Expansion of the possibility to adjust transactions/accounting documents in case of product returns. B. Exemption from fines when the tax agent fulfills the obligation in cases of undocumented acquisitions by a turnover tax payer. C. Clarification and systematization of the tax accounting rules for foreign currency purchase and sale transactions during import and export operations. D. Issues related to the offsetting of tax bases for VAT and excise duties in transactions involving gratuitous or compensation at significantly lower than market value. E. Issues related to the application of the negative consequences specified in Article 150, Part 14 of the RA Tax Code to business operators in the event of the death of an individual receiving passive income.